Protokół z zatrzymania – prawa zatrzymanego
Co musi zawierać protokół zatrzymania?
Protokół zatrzymania osoby pełni bardzo ważną rolę procesową i dowodową. W każdym przypadku musi spełniać kilka warunków formalnych. Protokół musi wskazywać godzinę i datę zatrzymania, a także miejsce, w którym doszło do zatrzymania osoby. Protokół powinien także szczegółowo określać dane osobowe osoby zatrzymanej, w tym:
- numer PESEL,
- imiona rodziców,
- miejsce zamieszkania.
W przypadku braku możliwości ustalenia tożsamości osoby zatrzymanej protokół powinien obejmować także rysopis osoby zatrzymanej, w tym znaki szczególne jak tatuaże lub trwałe blizny.
Protokół powinien także szczegółowo wskazywać przyczyny zatrzymania. Podając przyczyny zatrzymania funkcjonariusz powinien wskazać okoliczności zatrzymania, w tym na czym polegało zachowanie zatrzymanej osoby że stworzyło ono w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenia dla życia i zdrowia lub zagrożenie dla mienia. Pamiętajmy osobę można zatrzymać tylko z ważnych powodów.
Protokół powinien, na co zwrócić musi uwagę osoba zatrzymana, wskazywać stan zdrowia oraz, jeśli w wyniku zatrzymania osoba zatrzymana odniosła jakieś obrażenia, także te obrażenia i sposób w jaki do nich doszło. Osoba zatrzymana ma prawo do złożenia oświadczeń i umieszczenia ich w protokole oraz do zawiadomienia osoby najbliższej lub adwokata lub radcy prawnego. W każdym przypadku i zawsze osoba zatrzymana może odmówić składania jakichkolwiek wyjaśnień a także, jeśli nie zgadza się z treścią protokołu, ma prawo odmówić jego podpisania.
Każdy zatrzymamy powinien żądać wydania kopii protokołu obejmującej oryginalny podpis osoby spisującej protokół.
Zobacz jak wygląda wzór protokołu zatrzymania.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Potrzebujesz pomocy prawnej w tym zakresie?
Najnowsze artykuły
Fikcyjna darowizna na cele kultu religijnego
Fikcyjna darowizna na cele kultu religijnego może prowadzić do odpowiedzialności karno skarbowej osoby, która taką darowiznę wręczyła a następnie odebrała część takiej darowizny odliczając przy okazji kwotę darowizny od dochodu.
Konfiskata samochodu, kiedy kierowca straci auto?
Wobec sprawców niektórych przestępstw komunikacyjnych sąd będzie zobowiązany orzec przepadek pojazdu lub jego równowartości. Nowelizacja przepisów Kodeksu karnego zaostrza politykę karną wobec kierowców kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości.
Ograniczenia w dostępie do Rejestru Beneficjentów?
Pod koniec listopada 2022r. został opublikowany ważny wyrok TSUE w sprawie dostępu do danych o beneficjentach rzeczywistych ujawnionych w luxemburskim rejestrze beneficjentów.
Subsydiarny akt oskarżenia
Subsydiarny akt oskarżenia może być wniesiony do sądu po spełnieniu określonych przesłanek. Dowiedz się, czy w Twojej sytuacji istnieje możliwość wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia.