Nowe przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy
Jakie są nowe obowiązki wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu?
Z punktu widzenia organizacji istotnym, a także dla wielu firm nowym obowiązkiem, będzie konieczność zgłaszania i aktualizowania informacji o beneficjentach rzeczywistych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Ustawodawca znacząco rozszerza katalog podmiotów, które ze względu na swoją formę organizacyjną będą zobowiązane do ustalenia swoich beneficjentów rzeczywistych, a także do ujawniania informacji o tych beneficjentach w CRBR. Obowiązki w tym zakresie zostały nałożone także na spółki partnerskie, spółdzielnie, stowarzyszenia rejestrowe oraz fundacje. Poza wskazanymi organizacjami obowiązki takie będą dotyczyły także trustów, których powiernicy lub osoby zajmujące stanowiska równoważne mają miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski, nawiązują stosunki gospodarcze lub nabywają nieruchomość na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w imieniu lub na rzecz trustu, a także europejskich zgrupowań interesów gospodarczych, spółek europejskich oraz spółdzielni europejskich.
Nie można pominąć także zmian w zakresie rozszerzenia katalogu firm uznanych przez ustawę za instytucję obowiązaną. Upraszczając w pewnym zakresie, instytucją obowiązaną jest podmiot zobowiązany do stosowania przepisów przede wszystkim ze względu na rodzaj prowadzonej działalności a także dokonujący obrotu gotówkowego przekraczającego progi wskazane w ustawie. Za instytucje obowiązane uznane zostały chociażby podmioty świadczące usługi polegające na sporządzaniu deklaracji, prowadzeniu ksiąg podatkowych, udzielaniu porad, opinii lub wyjaśnień z zakresu przepisów prawa podatkowego lub celnego. Na nowe przepisy uwagę powinni zwrócić przedsiębiorcy prowadzący działalność w obrocie dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi lub antykami a także pośrednicy nieruchomości.
Pranie pieniędzy za pomocą kryptowalut
O tym jak istotna z punktu widzenia walki ze zorganizowaną przestępczością jest kwestia rozszerzenia obowiązków w zakresie, wykorzystywanego na coraz szerszą skalę do prania pieniędzy, rynku kryptowalut. Efektem tego zjawiska jest nałożenie na podmioty prowadzące działalność w zakresie walut wirtualnych obowiązku uzyskania wpisu do nowego rejestru, jaki na te potrzeby będzie prowadził Minister Finansów. Działalność tą będzie można prowadzić jedynie po uzyskaniu wpisu do rejestru. Bez znaczenia będzie forma prawna prowadzenia działalności. Przedsiębiorca ubiegający się o wpis do rejestru będzie musiał spełnić szereg wymogów, chociażby takich, jak wykazanie się uprzednią niekaralnością czy posiadaniem odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w zakresie walut wirtualnych. Wpis do rejestru będzie następował na podstawie elektronicznego wniosku, którego wzór zostanie udostępniony przez Ministra Finansów. Przedsiębiorcy prowadzący obecnie działalność w zakresie wymiany walut wirtualnych będą mieli rok na dostosowanie się do nowych przepisów i uzyskanie wpisu do rejestru. Podmioty prowadzące działalność bez wpisu do rejestru będą musiały liczyć się z administracyjną karą pieniężną do wysokości 100.000 zł.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Potrzebujesz pomocy prawnej w tym zakresie?
Najnowsze artykuły
Fikcyjna darowizna na cele kultu religijnego
Fikcyjna darowizna na cele kultu religijnego może prowadzić do odpowiedzialności karno skarbowej osoby, która taką darowiznę wręczyła a następnie odebrała część takiej darowizny odliczając przy okazji kwotę darowizny od dochodu.
Konfiskata samochodu, kiedy kierowca straci auto?
Wobec sprawców niektórych przestępstw komunikacyjnych sąd będzie zobowiązany orzec przepadek pojazdu lub jego równowartości. Nowelizacja przepisów Kodeksu karnego zaostrza politykę karną wobec kierowców kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości.
Ograniczenia w dostępie do Rejestru Beneficjentów?
Pod koniec listopada 2022r. został opublikowany ważny wyrok TSUE w sprawie dostępu do danych o beneficjentach rzeczywistych ujawnionych w luxemburskim rejestrze beneficjentów.
Subsydiarny akt oskarżenia
Subsydiarny akt oskarżenia może być wniesiony do sądu po spełnieniu określonych przesłanek. Dowiedz się, czy w Twojej sytuacji istnieje możliwość wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia.