Udział obrońcy w czynnościach przesłuchania
Przesłuchanie i stawianie zarzutów – pomoc prawnika
Udział profesjonalnego obrońcy podczas przesłuchania jest bardzo istotny. Wynika to przede wszystkim z faktu, że organ przesłuchujący może stosować różne sztuczki i zabiegi w celu osiągnięcia określonych i ważnych dla przesłuchującego rezultatów, w tym określonych zeznań lub wyjaśnień (gdy idzie o przesłuchanie podejrzanego).
Przesłuchaniu zazwyczaj towarzyszy spore napięcie i nerwowość a samo przesłuchanie może trwać wiele godzin. Dlatego warto skorzystać z pomocy obrońcy.
Pomoc prawna podczas przesłuchania obejmuje:
- udział obrońcy w czynnościach procesowych
- reagowanie na naruszenie praw osoby przesłuchiwanej
- składanie wniosków do protokołu
- składanie pism procesowych
Profesjonalny pełnomocnik może także, pod pewnym warunkami, po rozmowie z prokuratorem zapewnić podejrzanemu określony sposób prowadzenia postępowania czy też wynegocjować z prokuratorem stosowanie określonych, często łagodniejszych, środków zapobiegawczych w oparciu o stan sprawy i zgromadzone w sprawie dowody czy też okoliczności osobiste osoby przesłuchiwanej (stan zdrowia, małoletnie dzieci, itp.).
Postawienie osobie przesłuchiwanej zarzutów łączy się z obowiązkiem jej niezwłocznego przesłuchania. Osoba podejrzana ma prawo żądać aby podczas przesłuchania obecny był jej obrońca.
W przypadku wezwania na przesłuchanie w sprawie karnej w charakterze świadka, warto także skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Co do zasady, osoba przesłuchiwana w charakterze świadka, nie może odmówić składania zeznań. Obrońca może jednak dopilnować aby w okolicznościach, które mogą być podstawą odmowy składania zeznań prawa świadka były przez organ przesłuchujący respektowane.